Czy świat jest mentalny?

 • Czy świat jest mentalny?

  Posted by konsta on 13/03/2023 at 6:55 AM

  Witam!💚

  Sporo treści prezentowanych w filmikach ze mną współgra. Ostatnimi czasy odklejam się dość intensywnie od różnych ograniczających konceptów. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że “świat jest taki jaki myślisz, że jest” i zgodnie z tym stwierdzeniem taki mi się właśnie jawi. To, w co wierzysz znajduje potwierdzenie a ponieważ wierzenia miałam różne to tak mi się wg nich działo. Nie byłam przekonana do konceptu karmy. Może samo poczucie winy przyciąga “karę”? I tak wszyscy wszystkim oddawaliby złości w nieskończoność? Mam odczucie, że jest to jakieś zapętlenie. A jeśli wyciąga się wnioski, naukę i modyfikuje swoje zachowanie i wolnym idzie się dalej to co?

  Zmianę w kierunku moich poszukiwań spowodowało przyglądanie się czasowi. Odnoszę wrażenie, że ruch powoduje zmiana obrazów. Siebie w “głębszym” sensie zobaczyć nie mogę ale mam poczucie, że “rdzeń” istoty pozostaje niezmienny.

  Dopuszczam też myśl, że świat w jakim żyję nie jest jedynym możliwym. Można żyć inaczej. Wychodzę z pudełka.

  Jeśli ktoś z grupy chciałby odpisać jakie są jego odczucia to chętnie poczytam. Jako pierwsza załączyłam tutaj wpis.

  Uczę się, przyglądam się opiniom, pozostaję w otwartości … 🙂 Fajna to przygoda!

  Pozdrawiam Administratora Grupy i wszystkich Współuczestników!

  🌺

  konsta replied 1 rok, 4 months temu 2 Uczestnicy · 2 Replies
 • 2 Replies
 • enygma

  Organizer
  13/03/2023 at 7:31 AM

  Bardzo piękny wpis! Nie mam się do czego “przyczepić”.

  Dla mnie też istotnym było odkrycie, że nie ma świata obiektywnego jako takiego. Doświadczamy go w sposób współgrający z naszymi umowami percepcyjnymi by było to kompatybilne. rzeczywistość to i tak projekcja naszego wyższego umysłu, jak sen. To inny rodzaj snu który wydaje nam się logiczny i realistyczny gdy w nim jesteśmy.

  Karma to również, jak zauważasz, zasada będąca naszą kreacją. System jaki podtrzymujemy darowując mu wiarę i uwagę. Nie jest to prawo wyższe niż nasza wola, choć warto pamiętać, że pomimo doświadczania indywidualnego świata, w obrębie gry zwanej “Ziemia” istnieje fala kolektywnych przekonań jaka wpływa na “tło” na którym malujemy nasz świat i narzuca to pewne ograniczenia i elementy.

  • konsta

   Member
   13/03/2023 at 8:42 AM

   Dziękuję Tobie za odpowiedź. Medytuję chyba od kilkunastu lat. Poszukuję od 18 roku życia. Trochę mi zeszło do przed sześćdziesiątki 🙂 (a czuję się jakbym miała trzydzieści kilka lat)! Przeszłam przez różne wersje religii chrześcijańskich ale nigdzie nie zostawałam na dłużej. Zaglądałam w buddyzm i advaitę wedantę. Ciągnęło mnie jednak gdzieś dalej i dalej … Czytałam ale też sprawdzałam w sowim doświadczeniu. Słuchałam się siebie. Zbierałam doświadczenia. Wiele kwestii zostawiałam otwartych. Dziś prowadzenie odciągnęło mnie tak daleko, że nie mam potrzeby obchodzenia świąt czy brania udziału w różnych nabożeństwach, należenia do jakiejkolwiek religii czy słuchania kogoś bez zastanowienia i wewnętrznej weryfikacji. Taka samotna ścieżka. Już do niej przywykłam. Ten proces trwał kilkanaście lat małymi kroczkami. Ostatnio bardzo już przyspieszył. Pojawiła się przestrzeń. Można wziąć głębszy oddech. Świat drobnymi lecz częstymi synchronizacjami pokazywał mi swoją naturę. Było to tak zaskakujące, że nie mogłam już tego pominąć. Zostawiłam też pracę w systemie. Nie żałuję tej decyzji. Pojawiają się wyzwania ale to dobra nauka aby żyć w zaufaniu. Zaufanie … od trzech lat jest to jedna z ważniejszych energii w moim życiu. Oczywiście nie wyłączam zdrowego rozsądku i płynie.

   Tak. Świat jawi mi się od kilku lat jako sen, bardzo realny ale … jak boska opowieść. JESTEM jest jakby jego rzeczywistością, urealnia go. Nie wiem jak ubrać to w słowa.

   Wiele rzeczy pomógł mi teraz poukładać kanał “Przebudzonko – ścieżki wolnej woli” np. spojrzenie na dobro i zło … Dziękuję baaardzo! 💚🌸 Pozdrowionko Przebudzonko! 🙂🌷

   Pozdrawiam z Kędzierzyna – Koźla

   Konstancja

Log in to reply.